Diagnostika - intraorální rentgen

Jak se provádí rentgenové snímky zubů?

Rentgen zubů Vašeho mazlíčka je podobný jako u lidí. Rentgenový přístroj využívající malé množství záření se používá k zobrazení vnitřku zubů vašeho psa a těch oblastí pod linií dásní, které jsou skryté. Na rozdíl od lidí musí být zvířata kvůli rentgenu zubů v celkové anestezii, jelikož je prakticky nemožné nakázat aby si přidrželo destičku v tlamě a nekousalo do ní. Co se týče samotní anestézie a co to všechno obnáší se můžete dočíst zde.

Proč je důležité nechat udělat rentgen zubů?

Zvířata nám prostě nemohou říct, když jsou jejich zuby nemocné, a některé to nikdy nedají najevo, že je něco bolí. V mnoha případech je intraorální rentgen jediným způsobem, jak můžeme zjistit, že Váš miláček má vážný zubní problém, který lze léčit a zmírnit nepohodlí. 

Je zapotřebí si uvědomit, že kvalitní zubní ošetření vyžaduje rentgenové snímky zubů. Bez rentgenu zubů není prakticky možné posoudit stav parodontu a onemocnění které probíhají pod úrovní dásně jsou pro lidské oko neviditelné.

Jak často by měly být zuby mého psa rentgenovány?

Rentgen by měl být zhotoven pokaždé když zub chybí, má jiné zabarvení nebo je zlomený. Dále pak v případech oteklé a zanícené dásně, výrůstky v ústech nebo dokonce při zápachu z úst. I bez těchto příznaků je doporučováno udělat snímky alespoň strategických zubů - zuby trhákového komplexu a špičáky - vždy při odstraňování zubného kamene. Pamatujte, že jeden lidský rok je stejný jako 5-7 psích let a lidé běžně podstupují zubní rentgen alespoň jednou za 2 roky při preventivní prohlídce.

Musí být můj pes anestetizován pro rentgenové záření?

Ano, bez anestezie nelze rentgenový senzor přesně umístit. Ve všeobecnosti na zhotovení snímku a kompletní vyšetření dutiny ústní používáme analgosedaci (to samé jako když Vaše zvíře jde na posouzení kyčlí) a až následně přecházíme do plné anestezie.

Mám se obávat nadměrné radiace? 

Ne. V současnosti se používá k pořizování rentgenových snímků zubů pouze malé množství záření. Neexistují žádné zprávy o nepříznivých radiačních účincích u zvířat které byli opakovaně vystaveny radiačnímu záření z důvodu vyšetření nebo ošetření dutiny ústní.