Prevence plaku a zubního kamene

Jak se tvoří plak a zubní kámen a co dělají?

Plak je gumovitá látka, která se tvoří na zubech během několika hodin po jídle. Během 24 hodin začne plak tvrdnout spojením se solemi, které jsou přítomny ve slinách. Jak se plak nadále hromadí a mineralizuje, nakonec se přemění na zubní kámen. Zubní kámen je drsný a porézní a může se vytvářet nad a pod linií dásní.

Zubní kámen poškozuje zuby a dásně dvěma způsoby:

  • Zubní kámen tvoří drsný povrch, který slouží jako místo pro růst a množení bakterií v ústech. Bakterie mohou způsobit zánět dásní (gingivitidu), který má často za následek bolestivé krvácení. Gingivitida často progreduje do periodontálního onemocnění, které vede k dalšímu zánětu, bolesti a ztrátě zubů (další informace viz Onemocnění zubů). Jak se zubní kámen hromadí podél linie dásní, odtlačuje dásně od kořenů zubů a dochází k ústupu dásně. To má za následek odkrytí citlivé části zubu bez skloviny, která způsobuje citlivost a bolest..

  • Bakterie na zubním kameni se mohou uvolňovat do krevního řečiště a následně ukládat v různých orgánech, včetně srdce a ledvin, což způsobuje infekci.

Jak mohu zabránit tvorbě plaku a zubního kamene na zubech mého mazlíčka?

  • Krmte svého mazlíčka dentální dietou uznávanou Radou pro veterinární orální zdraví (VOHC), která zpomaluje hromadění plaku a zubního kamene mechanickými nebo chemickými prostředky. Omezením tvorby zubního plaku se výrazně snižuje tvorba zubního kamene. 

  • Čistěte zuby svému mazlíčkovi denně. Jedná se o jeden z nejúčinnějších způsobů, jak odstranit plak dříve, než se změní na zubní kámen. Nepoužívejte lidskou zubní pastu, protože obsahuje složky, které mohou při požití způsobit žaludeční nevolnost.

  • Používejte přísady do vody akceptované VOHC a zubní gely s obsahem chlorhexidinu schválena pro veterinární použití ke snížení počtu bakterií v ústech. 

  • Nabízejte žvýkací hračky a dentální pamlsky, které jsou speciálně navrženy tak, aby pomohly snížit nebo odstranit mírný zubní kámen. Nikdy nenechávejte psy žvýkat kosti, koňská kopyta, parohy, kostky ledu nebo nylonové hračky, které by mohly vylámat zuby. 

  • Navštivte svého veterináře jednou za 6-12 měsíců a nechte ho zkontrolovat stav chrupu Vašeho mazlíčka. Pravidelné čištění zubů je u domácích zvířat stejně důležité jako u lidí a pomůže předejít nevratnému poškození dásní a kořenů.

Jak poznám, že produkt, který používám k prevenci zubního kamene, skutečně funguje?

Veterinární rada pro orální zdraví VOHC přijímá pouze dentální produkty, které jsou bezpečné a na základě přísných vědeckých studií prokazatelně snižují hromadění plaku a zubního kamene. Seznam akceptovaných produktů si můžete prohlédnout na stránkách www.vohc.org. 

Mohu použít lidskou zubní pastu?

Rozhodně ne. U psů by se nikdy neměly používat lidské zubní pasty. Zubní pasty na lidské zuby obsahují složky, které nejsou určeny ke spolknutí a mohou dráždit žaludek a střeva pokud jsou spolknuty. Pasty také běžně obsahují vyšší obsah soli, což může způsobovat také zdravotné potíže. Také byste se měli vyhnout používání jedlé sody k čištění zubů. Jedlá soda má vysoký obsah zásad a při požití může narušit kyselou rovnováhu v žaludku a trávicím traktu.

Proč se doporučuje zubní pasta pro domácí mazlíčky?

Zubní pasty pro domácí mazlíčky jsou nepěnivé, bezpečné pro spolknutí a jsou dostupné v příchutích, které jsou přitažlivé pro psy a kočky, včetně drůbeže, hovězího, sladu a máty. Pokud použijete produkt, který chutná dobře, váš mazlíček si s větší pravděpodobností užije celý zážitek. Kromě příjemné chuti obsahují mnohé z těchto zubních past enzymy, které jsou navrženy tak, aby napomáhaly chemickému rozkladu plaku, což zkracuje dobu, kterou strávíte čištěním zubů vašeho mazlíčka.