Mandibulektomie

Co je mandibulektomie?

Kost dolní čelisti se nazývá mandibula. Když odebereme část z každého z nich přidáváme koncovku -ektomie, co znamená odstranit. To může zahrnovat obě strany čelisti nebo pouze jednu stranu. Lze odstranit až tři čtvrtiny celé spodní čelisti. Nejčastějším důvodem pro odstranění čelistních kostí je odstranění nádoru rostoucího v čelisti nebo na čelisti - pocházejícího z kostí, tkání dásní nebo tkání obklopujících zuby. Někdy může být mandibulektomie vybrána jako nejlepší možnost pro zvířata s určitými typy zlomenin čelisti, infekcí čelistní kosti nebo zlomeninami, které se nepodařilo správně zhojit. Většina zvířat s nádory dutiny ústní je starší a některá plemena psů častěji onemocní určitými typy nádorů, například psi s černým pigmentem v tlamě mají vyšší výskyt maligního melanomu. Ve všeobecnosti psi snáší mandibulektomii lépe než kočky, proto většina operací tohoto typu se provádí na psech.

"Proč je tento postup doporučen pro mého mazlíčka?"

Nádory, které začínají v čelisti nebo na ní, jsou často účinně vyléčeny odstraněním nádoru a oblasti normální tkáně kolem toho nádoru. Zvířata dokážou kompenzovat značnou ztrátu čelisti bez toho, že by je nějak omezovalo. Také, pokud má váš mazlíček zlomenou část čelisti, může být technicky i prognosticky mnohem jednodušší odstranit zlomenou část (možná i s několika zuby). 

Co očekávat od mandibulektomie?

Operace dolní čelisti často způsobí pouze malé kosmetické změny ve vzhledu vašeho mazlíčka. Psi mají kolem tlamy dostatek volné kůže, která umožňuje rekonstrukci defektu vzniklého při odstranění části dolní čelisti. Kočky mají méně volnou kůži, což činí mandibulektomii u koček náročnější. Je důležité si uvědomit, že zvířata se nezajímají o svůj vlastní kosmetický vzhled. Nedívají se do zrcadla, aby zhodnotili svou vlastní krásu. Jejich primárním zájmem je, aby netrpěly bolestí nebo nepohodlím spojeným s nádorem dutiny ústní a aby mohli normálně jíst, pít a dýchat.

Jak probíhá operace?

Když se rozhodujeme, jak léčit nádor v ústech, často potřebujeme vědět, z jakých buněk se skládá a jak tyto buňky jsou aktivní. To vyžaduje biopsii malého kousku nádoru, který je zaslán k analýze histopatologovi. Této informace z biopsie nám umožní získat obraz o tom, jak se nádor pravděpodobně bude chovat.

Kost se odstraňuje pomocí pily, vrtačky nebo kostního dláta (osteotom). Zuby jsou obvykle odstraněny spolu s kostí. Bolesti se pečlivě předchází použitím silných analgetik. Tyto léky spolu s antibiotiky dostane Vaše zvíře také domů aby zajistili, že se váš mazlíček se bude cítit pohodlně během fáze zotavení. Některá zvířata mohou potřebovat nutriční podporu ve formě žaludeční nebo esofageální sondy sondy. Tento typ krmení zajišťuje dostatečnou výživu při hojení chirurgického místa.

Operace čelisti bude pro Vašeho mazlíčka po několik týdnů nepříjemná a bude se muset přizpůsobit nebo se znovu naučit jak jíst. Je běžné, že sliny mají až týden krvavě zabarvené. 

"Existují situace, kdy výsledek operace není takový, jaký jsme doufali?"

Nejčastějším zklamáním je návrat nádoru. Pravděpodobnost, že k tomu dojde, je vyšší s některými nádory a na některých místech, kde je obtížné dosáhnout úplného odstranění. Další zklamání je relativní. Je třeba očekávat, že váš mazlíček bude vypadat jinak, ale pejskovi, nebo kočičce je to prakticky jedno. Důležité pro zvířata je zbavení bolesti, které doprovází nádor infiltrující kost, nebo nehojící se zlomenina.

Jak se pravděpodobně změní život a životní styl mého mazlíčka?

Ano, životní styl se může změnit. Čím větší část čelisti má být odstraněna, tím větší je potenciální dopad. Někteří pacienti budou potřebovat jiný způsob krmení (misky, konzistence jídla, úklid), někteří budou potřebovat novou hygienickou rutinu (čištění, sušení, stříhání), někteří budou potřebovat hračky jiné velikosti nebo tvaru. Váš životní styl se také může změnit kvůli vzhledu vašeho mazlíčka; většina lidí bude zvědavá a bude se ptát "co se stalo". Je to skvělá příležitost ke vzdělávaní jak může medicína v dnešní době pomoct naším mazlíčkům překonat zdravotní výzvy.