Chirurgická extrakce trvalých zubů

Odborná stomatologická konzultace

Prvním krokem před jakýmkoliv stomatologickým úkonem u nás je vždy odborní stomatologická konzultace neboli zubní vyšetření. Bez toho nejsme schopni určit typ, rozsah a ani cenu potřebného stomatologického / stomatochirurgického zákroku. Snažíme se k našim klientům přistupovat transparentně tak aby bylo zcela jasno, co všechno je potřebné udělat a kolik to bude stát.

Cena za odbornou stomatologickou konzulaci je 940,-.

Jakých je 5 nečastějších důvodů extrakce zubů?

1. Onemocnění parodontu

Parodont, neboli tkáň obklopující zub, je tvořen čtyřmi základními komponentami: gingivou, periodonciem, alveolární kostí a cementem na povrchu kořene. Každá z těchto součástí má svůj nezastupitelný význam, jedinečnou strukturu a funkci. Patologické procesy postihující i pouze některou ze složek mohou významně ovlivňovat parodont jako celek. 

Hlavním důvodem, proč musíme psovi vytrhnout zub, jsou komplikace s parodontálním onemocněním. Existují čtyři stadia onemocnění parodontu u psů a případ musí postoupit do stadia tři, než se doporučuje extrakce zubu. Jakmile je zničeno dostatečné množství kostní a dásňové tkáně, zub se nemůže zahojit a extrakce je jedinou možnou léčbou.

2. Zlomený zub

Pokud je zub zlomený, buď je odštípnuta jenom sklovina a obnažený dentin, postižený zub je následně citlivý na teplo, chlad a tlak. Anebo, co je daleko horší, může dojít k obnažení dřeně (měkké části zubu obsahující cévy a nervy). V tomto případe je na místě endodontické ošetření anebo vitální amputace pulpy. Na našem pracovišti se vždy snažíme, pokud je to možné, zlomený zub zachránit. Týká se to hlavně strategických zubů - špičáky a zuby trhákového komplexu. Zda zlomený zub bude vůbec možné zachránit a patřičně ošetřit vhodně zvolenou metodou  je nutné posoudit na základe intraorálního rentgenu.

3. Neprořezaný zub

Pokud je zub neprořezaný tj. zůstává pod linií dásní a není vidět volným okem, existuje riziko vzniku destruktivní odontogenní cysty v čelisti. Ačkoli neprořezané zuby mohou být bolestivé, psi zřídka vykazují zjevné známky bolesti. Zubní cysty, včetně původního zubu, musí být odstraněny opatrně, protože může dojít snadno ke zlomenině čelisti při samotné extrakci. Zubním cystám lze předcházet, pokud se neprořezané zuby řeší v raném věku. Nejčastější výskyt odontogenních cyst je u psů  brachycefalických plemen (psy s krátkým čumákem), jako je mops, maltézský pes, pekingský pes, anglický buldok, francouzský buldoček a bostonský teriér.

4. Zubní kaz

Zubní kaz nebo bakteriální infekce zubů jsou běžné u lidí, méně časté u psů a v podstatě neexistují u koček. Tenhle problém postihuje méně jak 10 procent pacientů se stomatologickým onemocněním. Extrakce zubu volíme v případe pokud již není možné zub zachránit jiným způsobem a došlo k destrukci značné části zubu a parodontálnich struktur. V opačném případě se snažíme zub zachránit terapií zubního kazu - kazivá struktura zubu se odstraní pomocí zubní frézy, dokud není dosaženo zdravého dentinu. Chybějící struktura zubu je poté nahrazena pomocí kompozitu. Psi, kteří měli zubní kaz, jsou náchylní k dalším lézím. 

5. Malokluze

Někdy se stává, že jsou zuby ve špatném postavení, v tzv. malokluzi. Pokud zuby které jsou špatně orientované v dutině ústní zraňují měkké části tlamy anebo narážejí na jiné zuby a způsobují diskomfort a bolest psa je na místě tyhle zuby extrahovat. Tento stav se nazývá traumatická okluze.

Je zapotřebí si uvědomit, že kvalitní zubní ošetření (včetně extrakcí) vyžaduje také rentgenové snímky zubů. Bez rentgenu zubů není prakticky možné posoudit stav parodontu (a taktéž není možné zkontrolovat zda byl zub extrahován kompletně!).



Jaká je dlouhá rekonvalescence po extrakci zubů?

Doba zotavení extrakce závisí od celkového zdravotního stavu zvířete, věku a onemocnění které mělo za následek extrakci postiženého zubu. Prakticky můžeme říct, že doba rekonvalescence je 7-14 dní. Po tuto dobu by mělo zvíře přijímat měkké krmivo, vyhýbat se hrubým hrám a omezit přístup ke žvýkacím hračkám. Stehy v tlamě jsou samorozpadací a vypadnou cca o 14 dní, určitě nedoporučuje tahat za stehy pokud je naleznete v tlamě i po 14 dnech, je vždy lepší si zavolat a poradit se co dál. Léky na bolest dostávají na několik dní - znovu vše závisí od složitosti konkrétního případu.

Co ještě můžu udělat?

Abyste v budoucnu nemuseli nechat svému psovi trhat zuby, dbejte na pravidelné čištění zubů kartáčem - mechanická očista je nejlepší způsob profylaxe stomatologických onemocnění. Víc ohledně prevence naleznete zde. Také dbejte na pravidelných veterinárních kontrolách.