Terapie měkkého a tvrdého patra

Co je rozštěp patra u psů?

Rozštěp patra je otvor mezi ústy a nosem, ke kterému dochází, když tkáně oddělující tyto dvě dutiny nesrostou správně. To následně způsobuje problémy, které zahrnují přijímání potravy, potíže s kojením a špatný růst.

Tato vrozená vada se může vyskytovat ve dvou formách

  • primární rozštěp patra - rozštěp rtu

  • sekundární rozštěp patra - postihuje buď tvrdé patro nebo měkké patro nebo obojí

Čistokrevní psi a kočky mají vyšší výskyt rozštěpu patra a nejčastěji jsou postižena brachycefaličtí plemena s krátkým zavalitým obličejem. Ačkoli je genetika považována za hlavní příčinu tohoto problému, nutriční nedostatky, viry a jedy, které postihují matku během těhotenství, mohou také zvýšit riziko rozštěpu patra. 

Jaké jsou příznaky rozštěpu patra?

Příznaky rozštěpu patra u psů jsou poměrně snadno rozpoznatelné a mnohdy dokonce viditelné. Rozštěp patra u psů může také způsobit různé zdravotní problémy.  

  • Obtížný příjem mléka a potravy - Štěňata a koťata s rozštěpem patra nejsou schopna vytvořit dostatečné sání (podtlak) při kojení, protože dutina ústní je otevřena do dutiny nosní. Mléko nebo potrava, kterou se podaří přijmout, se dostává z tlamy do nosu a způsobuje kýchání, podráždění nosu, výtok z nosu, regurgitaci a dávení. 

  • Špatný růst - Bez schopnosti sát mléko a normálně jíst, mnoho štěňat a koťat s rozštěpem patra nedostává správnou výživu co se projeví ve špatné rychlosti růstu. 

  • Kýchaní a smrkání - Jídlo a sliny se během příjmu potravy dostávají do nosu kde dráždí sliznici nosu. To má za následek kýchaní a smrkání a po jídle je možné pozorovat výtok z nosu. Někdy je výtok z nosu permanentní.

  • Aspirační pneumonie - Mléko a potrava se můžou z nosu dostávat do plic co má za následek vznik plicní infekce. V závislosti na věku štěněte nebo kotěte to může mít za následek kašel a potíže s dýcháním, horečku s letargii a v nejhorších případech také i smrt. 

  • Deformace obličeje -  Příležitostně mohou mít psi s rozštěpem patra také deformaci obličeje, jako je rozštěp rtu (primární rozštěp patra). 

  • Jiné problémy -. I když nejsou vždy zpočátku patrné a závisí na rozsahu rozštěpu patra, mohou se vyvinout problémy s vnitřním uchem, středním uchem, polykáním, nosní přepážkou, přínosnými dutinami a zuby.

Jaké jsou příčiny vzniku rozštěpu patra?

Vrozený rozštěp patra je přítomen již při narození, pokud se patro během 25.-28. dne gestace nepodaří správně srůst. K tomu může dojít z různých důvodů: 

  • Geny - Většina vrozených rozštěpů patra je genetická. Proto by psi s jakoukoli úrovní rozštěpu patra měli být kastrováni a neměli by být používáni k chovným účelům. 

  • Výživa - Rozštěp patra se může objevit při nadměrném příjmu vitaminu A nebo nedostatku kyseliny listové během těhotenství

  • Léky - Zejména steroidy, aspirin, griseofulvin a některé léky proti záchvatům během těhotenství mohou způsobit rozštěp patra u štěňat a koťat.

  • Viry - Pokud je matka vystavena určitým virům v určitou dobu během březosti, mohou se její štěňata anebo koťat narodit s rozštěpem patra. 

Získaný rozštěp patra je nový defekt, který se objevuje u dříve normálního patra. Příčiny mohou zahrnovat:

  • Trauma, jako jsou střelná poranění, kousnutí, tepelné/elektrické popáleniny nebo poranění tupou silou, u koček především pády z výšky

  • Onemocnění zubů - parodontální onemocnění, malokluze a to specificky liquoverze spodních špičáku, kde spodní špičáky jsou vykloněna směrem k jazyku a zraňují tvrdé patro (vice se dočtete zde)

  • Cizí tělesa v ústech

  • Rakovina

Jaká je léčba rozštěpu patra?

Většina případů vrozeného a získaného rozštěpu patra vyžaduje chirurgickou korekci. Malý počet získaných rozštěpů se může vyléčit sám. Většina psů s rozštěpem patra může vyžadovat více jak jednu operaci. Používají se různé techniky v závislosti na velikosti, umístění (tvrdé vs. měkké patro) a závažnosti rozštěpu. Cílem operace je kompletní oddělení dutiny ústní a nosní a rekonstrukce dna nosní dutiny. Nejčastěji se to provádí pomocí laloků, což zahrnuje přemístění stávající zdravé tkáně v ústech, aby se zakryla deformita. 

Vzhledem k tomu, že se operace provádí u mladých zvířat s podváhou a dýchacími problémy, může být anestezie a zotavení po operaci riskantní. Mnoho domácích zvířat má po operaci otok měkkého patra, který může způsobit dýchací potíže. 

Novorozená štěňata s rozštěpem patra běžně vyžadují krmení sondou, než budou dostatečně stará na operaci, obvykle by měli být starší než 8-12 týdnech. Krmení sondou sníží možnost aspirační pneumonie a zajistí, že štěně dostane adekvátní výživu. 

Všechny infekce jako chronická rýma nebo zápal plic musí být léčeny již před operací. Antibiotika by se měly podávat následně dalších 14 dní po operaci, v případe zápalu plic déle.

Po dobu 2-4 týdnů po operaci musí být podávaná měkká, rozmixovaná strava. Žvýkací hračky by neměly být po dobu 1 měsíce taky přítomny.

Dehiscence - rozpad operační rány - je běžnou pooperační komplikací. Mnoho chirurgických ran se otevře kvůli napětí v místě operace, nedostatku místa v ústech, traumatu během operace a traumatu po operaci z jídla nebo žvýkání.

Po úspěšné operaci a zhojeném patře je však prognóza pro tyto psy pozitivní.