Ošetření fraktury zubu

Jak si pes může zlomit zub?

V porovnání se zubním kazem jsou zlomené zuby u psů celkem běžným jevem. Mohou být důsledkem vnějšího traumatu (např. při nárazu autem nebo předmětem) nebo žvýkáním tvrdých předmětů, jako jsou parohy, kosti nebo jiné tvrdé, neohýbající se žvýkací hračky. Nejčastěji zlomené zuby u psa jsou špičáky (tesáky) a zuby trhákového komplexu (velké zuby vzadu v tlamě).

Jak vypadá zlomený zub?

Někdy zlomenému zubu chybí jenom kousek skloviny (tvrdý mineralizovaný povrch zubů) a dentinu (bílo-žlutá tkáň pod sklovinou) a jindy je zub zlomený tak, že je "venku" také dřeň neboli pulpa (měkká tkáň uvnitř zubu složená z nervové tkáně, krevních cév a lymfatické tkáně)

Existuje šest typů zlomenin zubů u psů:

  • Zlomenina skloviny - zlomenina se ztrátou hmoty korunky omezená na sklovinu

  • Nekomplikovaná zlomenina korunky - zlomenina korunky, která neodhaluje dřeň

  • Komplikovaná zlomenina korunky - zlomenina korunky, která odhaluje dřeň. 

  • Nekomplikovaná zlomenina korunky a kořene - zlomenina korunky a kořene, která neodhaluje dřeň

  • Komplikovaná zlomenina korunky a kořene - zlomenina korunky a kořene, která odhaluje dřeň

  • Zlomenina kořene - zlomenina zahrnující kořen zubu. 

Je zlomený zub u psa problémem? 

Ano, zlomené zuby u psů jsou problém. Když je sklovina odštípnuta a obnaží se dentin, postižený zub se stává citlivým na teplo, chlad a tlak. Daleko horší je to při obnažení dřeně (měkké části zubu která obsahuje cévy a nervy) - komplikována zlomenina (viď klasifikace výš). Vnitřek zubu se plní infikovaným materiálem, který nakonec může projít hrotem kořene do čelisti. Vzhledem k tomu, že bakterie mají "bezpečný úkryt" uvnitř kořenového kanálku, imunitní systém těla není schopen infekci odstranit, a to ani při léčbě antibiotiky. Infekce rozšířená do periapikální oblasti (kost obklopující hrot kořene) způsobuje bolest pokaždé když pes žvýká a může být zdrojem infekce v jiných částech těla.

Jaké jsou příznaky zlomeného zubu?

  • Žvýkání na jedné straně

  • Vypadávaní jídla z úst při jídle 

  • Nadměrné slintání 

  • Drbáním tlamy o podlahu/koberec, nebo nadměrným drbáním tlamy packou 

  • Otok obličeje 

  • Zvětšení lymfatických uzlin 

  • Odmítáním hlazení obličeje

  • Odmítání jíst tvrdé jídlo 

  • Odmítání žvýkat tvrdé pamlsky nebo hračky

Netřeba zapomínat, že tyto příznaky můžou indikovat taky jiné stomatologické potíže jako je paradentóza, zubní kaz, zánět, cizí těleso v tlamě, onkologický problém a jiné.

Co lze udělat pro opravu zlomeného zubu?

Většina zlomenin musí být ošetřena. Pokud je obnažená/otevřená dřeňová dutina, obvykle existují tři možnosti terapie zlomeného zubu:

  • terapie kořenového kanálku - endodoncie

  • vitální amputace pulpy - u mladých zvířat do 18 měsíců kde ještě nedošlo ke kompletnímu vývinu kořene zubu

  • extrakce

Pokud dřeňová není otevřená, zub lze obnovit bez terapie kořenových kanálků. Ignorování problému není dobrou volbou, protože zub bude citlivý a bolestivý.

Léčba kořenových kanálků zahrnuje odstranění nemocné tkáně uvnitř. Stejně jako u lidí, je zapotřebí zhotovit rentgenový snímek zubu k vyhodnocení okolitých tkání a ke kontrole zda je kořen neporušený. Pokud dojde ke fraktuře kořene je zub prakticky nezachranitelný a je nutné ho extrahovat (vytrhnout). Nástroje se používají k čištění, dezinfekci a plnění kořenového kanálku, aby se zabránilo budoucí bakteriální kontaminaci a zachránil zub. Dlouhodobé výsledky ošetření kořenových kanálků jsou obecně vynikající. 

Vitální amputaci pulpy se provádí u psů mladších 18 měsíců. Toto ošetření zabezpečí vitalitu zubu a kompletní vývoj hrotu kořene s jeho uzávěrem. Následně, po dokončení vývoje hrotu kořene zubu by mělo být provedeno endodontické ošetření. Při vitální amputaci pulpy je vrstva dřeně odstraněna a tým se odstraní povrchové bakterie a zanícená tkáň. Na nově obnaženou dřeň se aplikuje léčivá vložka (kalciomhydroxid), která umožní hojení a vytvoření přirozeného dentinového můstku a tím uzávěr dřeňové dutiny. Následně se svrchní část zubu ošetří tak jak při ošetření zubného kazu - aplikuje se kompozit (plomba). Zuby ošetřené terapií vitální dřeně mohou v budoucnu vyžadovat ošetření kořenového kanálku. 

Extrakce zubu je další možností terapie zlomeného zubu. Jedná se sice o variantu levnější ale na straně druhé mazlíčkovi zůstává v tlamě funkční zub. Na naší klinice se snažíme vyhnout  extrakci zlomených, ale jinak zdravých zubů a pokud je to možné zachránit je. U velkých špičáků a žvýkacích zubů zahrnuje procedura odstranění ústní chirurgii, srovnatelnou s odstraněním zasažených zubů moudrosti u lidských pacientů.  

Jak mohu zabránit tomu, aby si můj pes zlomil více zubů?

Zkontrolujte pamlsky a hračky svého psa. Odstraňte hračky, které se snadno neohýbají. Nepoužívejte kosti, parohy, kravská kopyta jako pamlsky.